Δόξα Λιανοβεργίου-ΜΑΣ Βεργίνας 1-0 «Στο +5 ξανά οι πρωτοπόροι» (βίντεο-δηλώσεις)

Bill ok a1
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Το ντέρμπι των πρωτοπόρων του 1ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί στο γήπεδο του Λιανοβεργίου, δικαιολογώντας 100% τον χαρακτηρισμό ως του σπουδαιότερου ματς του έως τώρα πρωταθλήματος.

Δόξα Λιανοβεργίου και ΜΑΣ Βεργίνας έπαιξαν συγκροτημένο και ποιοτικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, ενώ όπως όλα τα κρίσιμα ντέρμπι δεν έλειψαν τα νεύρα, τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι αποβολές, μία για κάθε ομάδα.

Το παιχνίδι στο α΄ ημίχρονο παιζόταν διαρκώς πάνω κάτω, με τη γηπεδούχο ομάδα να αποδεικνύει την ποιότητά της, αλλά και τους φιλοξενούμενους να διεκδικούν τη νίκη επί ίσοις όροις χωρίς να κλείνονται στα καρέ τους. Λίγες οι ευκαιρίες στο πρώτο μισό του αγώνα, με χαρακτηριστικότερη τη φάση του 25΄, όπου οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι σε ανατροπή του Βενιόπουλου εντός περιοχής, με τον διαιτητή κ. Καραντώνη να τιμωρεί με κίτρινη κάρτα τον επιθετικό της Βεργίνας για θέατρο.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, το παιχνίδι πήγε να πάρει άσχημη τροπή έπειτα από συμπλοκή των παικτών των δύο ομάδων, αλλά οι ψυχραιμότεροι με πρωτεργάτες τους δύο προπονητές κατάφεραν να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Στη φάση αυτή αποβλήθηκαν οι Πατρίκας της Δόξας και Τσιάμπας της Βεργίνας.

DSC07902
ΔΟΞΑ Λιανοβεργίου

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο ανοικτό και έδειχνε ότι η ομάδα που θα άνοιγε πρώτη το σκορ θα είχε και το μεγαλύτερο αβαντάζ για τη νίκη. Έτσι λοιπόν, η κλάση του Αντώνη Παπαδόπουλου έφερε το πολυπόθητο γκολ για τη Δόξα στο 55΄ και τους γηπεδούχους να ξεσπάνε σε έντονους πανηγυρισμούς. Στη συνέχεια η γηπεδούχος έδωσε χώρο στον ΜΑΣ Βεργίνα, που πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ διαμαρτύρεται για ένα ακόμη πέναλτι που δεν του καταλογίστηκε σε χέρι(;) του Τόζογλου εντός περιοχής.

Ευκαιρίες δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν και από τις δύο ομάδες, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος και τη Δόξα να ξεφεύγει πλέον 5 βαθμούς από τους διώκτες της. Ο ΜΑΣ Βεργίνας να μένει με την απογοήτευση της ήττας, παρά την καλή του εμφάνιση.

DSC07898
ΜΑΣ Βεργίνας

Μετά το τέλος της συνάντησης δηλώσεις έκαναν στην κάμερά μας ο προπονητής του ΜΑΣ Βεργίνας Πασχάλης Μελιόπουλος, η πρόεδρος των φιλοξενουμένων κ. Μαρία Χαρισιάδου και ο προπονητής της Δόξας Λιανοβεργίου Σάκης Παγγούρας.

Πολλά τα παράπονα της ομάδας του ΜΑΣ Βεργίνας από τη διαιτησία του κ. Καραντώνη, που όπως ισχυρίζονται οι διοικούντες του δεν καταλόγισε δύο πέναλτι υπέρ της ομάδας τους. Δυστυχώς λόγω αναπάντεχου τεχνικού προβλήματος, οι δηλώσεις του προπονητή των νικητών δεν στάθηκε δυνατό να προβληθούν ολοκληρωμένες. Ο κ. Παγγούρας εξέφρασε την ικανοποίησή του για την εμφάνιση και τη νίκη, λέγοντας ότι τίποτα ακόμη δεν έχει κριθεί, ενώ ο στόχος της ανόδου παραμένει πάντα ο πρωταρχικός για την ομάδα του. Καταδίκασε την ένταση που υπήρξε μεταξύ των παικτών στο 45΄, ενώ χαρακτηριστικά τόνισε ότι ο ίδιος έπαιξε το ρόλο του «πυροσβέστη», συντελώντας στο να καλμάρουν τα πνεύματα. Τέλος ευχήθηκε σε όλο τον φίλαθλο κόσμο και τους ποδοσφαιριστές της Ημαθίας για τη νέα χρονιά που μόλις ανέτειλε.

Διαιτητής ο κ. Καραντώνης, με βοηθούς τους κκ. Κελεσίδη και Δεβετζίδη.

Δόξα Λιανοβεργίου: Καραλάζος, Τερζίδης, Καμπάς, Καραπατσάς, Τόζογλου, Πατρίκας, Λουκάς (61΄ Ματσούκας), Καραντουλαμάς, Παπαδόπουλος (78΄Γελαδάρης), Αθανασιάδης, Χριστοφόρου (54΄ Ιωάννου).

ΜΑΣ Βεργίνας: Στογιαννόπουλος, Ζέρης, Προβατάς, Μπλούκας, Βενιόπουλος, Μουρατίδης, Κατσιγιαννόπουλος, Μελιόπουλος (46΄Προβατάς), Σαμψωνίδης (Γκριτζαλιστής), Αράπος, Τσιάμπας.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα και δηλώσεις στο βίντεο:

Φωτογραφίες:

DSC07860DSC07863DSC07866DSC07870DSC07893DSC07868DSC07874DSC07880DSC07876DSC07881DSC07882DSC07883DSC07894DSC07887DSC07895DSC07900DSC07901DSC07897DSC07903DSC07906DSC07907DSC07905DSC07912DSC07908DSC07914DSC07909DSC07917DSC07915DSC07918DSC07921DSC07923DSC07922DSC07920DSC07925DSC07937DSC07934DSC07930DSC07940DSC07947DSC07965DSC07959DSC07966DSC07982DSC07968DSC07978DSC07949DSC07977DSC07984DSC07976

Προηγούμενο άρθροΤι σύνταξη θα πάρετε – Υπολογίστε μόνοι σας τη σύνταξη που σας αναλογεί – Εφαρμογή
Επόμενο άρθροΑΕ Σχοινά – Αρης Παλαιοχωρίου 0-0 – Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις