ΓΑΣ Μελίκης – ΑΣ Καστοριάς 63 – 59 «Πήρε φόρα η Μελίκη!» (βίντεο- φωτο -δηλώσεις προπονητών)

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με αγωνία και σασπένς μέχρι το τέλος, ο φορμαρισμένος ΓΑΣ Μελίκης επιβλήθηκε του δυνατού ΑΣ Καστοριάς με 63-59, κάνοντας ακόμη ένα βήμα καθιέρωσης στην «ελίτ» των δυνατών ομάδων της κατηγορίας.

bil2
Ρεπορτάζ: Βασίλειος Σιμόπουλος

Από την αρχή ο ΓΑΣ είχε διαρκώς την πρωτοπορία με διαφορές μικρές μεν (έως 8 π.), τις οποίες όμως διατηρούσε παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και εγκλωβίζοντας τα ατού της Καστοριάς. Σε όλο το 1ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν απεγνωσμένα λύσεις, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ 32-28.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ίδια εικόνα. Η Μελίκη διαχειριζόταν σωστά και συντηρούσε το προβάδισμα, ενώ οι παίχτες της Καστοριάς δεν μπορούσαν να βρουν σταθερό ρυθμό. Τέλος 3ου δεκαλέπτου με το χαμηλό σκορ 48-44.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άξιζε περισσότερο από όλα, αφού η Καστοριά δείχνοντας δείγματα της ποιότητάς της κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με δυνατή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές και να περάσει μπροστά για πρώτη φορά 49-50, 6΄και 29΄΄ πριν το τέλος. Το παιχνίδι πλέον κρεμόταν σε μια κλωστή και τα πάντα ήταν θέμα λεπτομερειών. 44΄΄ πριν το τέλος του αγώνα ο Παραπούρας ευστόχησε σε τρίποντο και ισοφάρισε για την ομάδα της Μελίκης (59-59). Χαμένη επίθεση της Καστοριάς και ο πεισματάρης Λέφας, με γκολ-φάουλ κάνει το 62-59, ξεσηκώνοντας το γήπεδο! Η φάση που έκρινε το νικητή ήταν η αμέσως επόμενη, όπου ο Γυμνόπουλος επιχειρώντας τρίποντο απελπισίας κέρδισε φάουλ, αστοχώντας όμως και στις 3 βολές! Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή του Παραπούρα σε 63-59, με τον κόσμο και την ομάδα των γηπεδούχων να ξεσπούν σε δικαιολογημένους πανηγυρισμούς.

DSC03985

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 32-28(ημ),  48-44, 63-59.

IMG_0390

Διαιτητικό δίδυμο οι κ.κ. Τζιοπάνος και Αγραφιώτης.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 12(2), Μαυρίδης 12(1), Δημητριάδης 3(1), Γιαννόπουλος, Παυλίδης, Παπαδόπουλος, Κωσταμπιτσης, Κοτζαμπάσης 3(1), Λέφας 5, Παραπούρας 22(3), Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης 4.

ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Δαραβίγκας 7(1), Γυμνόπουλος 6, Μαλλης 3, Τασιούδης 10, Αντωνιάδης 16, Πανταζής 6(1), Κοκουρας 11.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα και συνεντεύξεις στο βίντεο:

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

DSC03879 DSC03881 DSC03891 DSC03918 DSC03926 DSC03932 DSC03937 DSC03948 DSC03973 DSC03978 DSC03981 DSC03984 DSC03985 DSC03997

Προηγούμενο άρθροΤροπολογία – προσθήκη: Ακυρώνει τις αυξήσεις στο ρεύμα
Επόμενο άρθροΠΟΝ Άραχου – Μακεδονικός Πλατάνου 3 – 0 «Φουλ για άνοδο ο Άραχος» (Βίντεο-φωτο)