ΑΣ Νηρέας Βέροιας-ΑΕ Αλεξάνδρειας 0-1 Με 3 (!!) χαμένα πέναλτι..(Βίντεο-φωτο)

Δεν αφήνει βαθμούς  πουθενά η ΑΕ Αλεξάνδρειας! Στο εξ αναβολής  παιχνίδι της 20ης  αγωνιστικής απέναντι στο Νηρέα Βέροιας στο γήπεδο της Μέσης.

bil2
Ρεπορτάζ: Βασίλειος Σιμόπουλος

Αν και σχετικά δύσκολα, πέρασε με το «επαγγελματικό» 0-1, βάζοντας πλώρη όχι απλά για την άνοδο, αλλά και για τον τίτλο του πρωταθλητή. Αξιοσημείωτο  ότι χάθηκαν και τα 3 πέναλτι του αγώνα που σημειώθηκαν. Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για τους πρωτοπόρους, αφού μόλις στο 3΄ ο Νηρέας κέρδισε πέναλτι. Στην εκτέλεση από τον Στυλίδη, η μπάλα δεν έκανε το χατίρι των γηπεδούχων, καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκατζούφα.

DSC05502
ΑΣ ΝΗΡΕΑΣ Βέροιας

Ξεπερνώντας το αρχικό σοκ η Αλεξάνδρεια πήρε τα ηνία του αγώνα, κυριάρχησε στο ματς, επιβλήθηκε σε δύναμη στο βαρύ τερέν του γηπέδου δημιουργώντας ευκαιρίες και στο 30΄ ήρθε η σειρά της να κερδίσει πέναλτι. Και αυτό  όμως χαμένο, αφού το σουτ του Απ. Λίτσι απόκρουσε  ο Σαφαρίκας.

DSC05501
ΑΕ Αλεξάνδρειας

Παρ’όλα αυτά η υπεροχή  των φιλοξενούμενων ευοδώθηκε στο 43΄ με τον Ιορδανόπουλο να ανοίγει το σκορ (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πιο πολλές μονομαχίες στον αγωνιστικό χώρο που όσο πατιόταν, θύμιζε περισσότερο χωράφι.

Λιγότερες οι φάσεις, ενώ η Αλεξάνδρεια κέρδισε ένα ακόμη πέναλτι στο 89’. Ως συνήθως για σήμερα και αυτό χαμένο, με το εκπληκτικό Σαφαρίκα να αποκρούει την εκτέλεση του Μόσχου. Η ύστατη προσπάθεια για ισοφάριση στις καθυστερήσεις για τον Νηρέα δεν απέδωσε παραμένοντας ως τελικό το 0-1.