ΑΣ Κεραυνός Άσπρου – ΓΑΣ Αλεξάνδρεια: 52 – 69 «Ίδρωσε, αλλά δεν σκόνταψε..» (Βίντεο-Φωτό)

Η ατάκα του Στέλιου Γκότση: «..οι συνεχείς διακοπές δεν μας κάνουν καλό!» αντικατοπτρίζουν πλήρως και σκιαγραφούν το αγωνιστικό προφίλ του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, με

bil2
Ρεπορτάζ: Βασίλειος Σιμόπουλος

τη σχετική αστάθεια στην απόδοσή του σε συνεχόμενα παιχνίδια. Έτσι και στο σημερινό, που διεξήχθη στο ΔΑΚ Καλυβιών Πέλλας απέναντι στον εκ των ουραγών Κεραυνού Άσπρου, από την αρχή είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι.

DSC02587
Κεραυνός Άσπρου

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΓΑΣ είχε διαρκώς ένα ισχνό προβάδισμα 4-5 πόντων, δίχως να μπορεί να το διευρύνει. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι είχαν διαρκή επαφή με το σκορ, δείχνοντας μία χαρακτηριστική ωριμότητα στην κυκλοφορία της μπάλας και στις τελικές τους επιλογές, σε σημείο που άρχισαν να προβληματίζουν το φαβορί και 43΄΄ πριν την εκπνοή του ημιχρόνου πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με 25-24, κλείνοντας το ημίχρονο 27-24 μπροστά!

DSC02586
ΓΑΣ Αλεξάνδρεια

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν μια διαρκής μάχη επικράτησης παρόμοια με το α΄ ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι να προπορεύονται ελαφρώς και οι γηπεδούχοι να «κυνηγάνε» από κοντά. Στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ:  45-47.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους παίχτες της Αλεξάνδρειας να ανεβάζουν σταδιακά τη διαφορά, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ: 52-69.

Σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Στογιαννόπουλος πετυχαίνοντας 25π με σημαντικά καλάθια, ενώ τράβηξαν στο σκορ και οι Μπαλιάκας (16π) και Νικολόπουλος (12π).

DSC02593
Οι διαιτητές του αγώνα Μελανίδης και Χατζηχαρίσης

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των κων Μελανίδη και Χατζηχαρίση.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Ρουσόπουλος 2, Ζησιός 3(1), Στογιαννόπουλος 25(1), Μπαλιάκας 16(1), Αβραμίδης 7(1), Παπαγερίδης 2, Περπερίδης, Νταμτσιόπουλος Γ, Μπαγιώκας 2, Νικολόπουλος 12(2), Σιτσάνης.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

DSC02596 DSC02598 DSC02591 DSC02604 DSC02610 DSC02612 DSC02633 DSC02811 DSC02635 DSC02638 DSC02669 DSC02670 DSC02672 DSC02699 DSC02707 DSC02804

Προηγούμενο άρθροΦίλιππος Μελίκης – ΦΑΣ Νάουσα 0 – 3 «Νίκησε στη λασπομαχία η Νάουσα» (Φωτογραφίες)
Επόμενο άρθροΑγροτικές επιδοτήσεις: Νομική ρύθμιση για αφορολόγητο και ακατάσχετο επιδοτήσεων