![az1-eks](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2015/11/az1-eks.jpg)
![STNIKAS](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2014/12/STNIKAS1-150x150.jpg)
Με κατάθεση στεφάνων στο μνημείο των Ηρώων της Αλεξάνδρειας κορυφώθηκαν οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου.
Η ερμηνεία των συνθημάτων του Πολυτεχνείου εξακολουθεί να είναι επίκαιρη. Ίσες ευκαιρίες για παιδεία, εξασφάλιση αξιοπρεπούς εργασίας και ελεύθερη διακίνηση των ιδεών τονίζει στο μήνυμα του ο πρύτανης του ΕΜΠ κος Ιωάννης Γκιόλιας δίνοντας το στίγμα της επετείου της εξέγερσης των φοιτητών του 1973. Στον σημερινό εορτασμό της επετείου το παρόν έδωσαν σύσσωμη η πολιτική και στρατιωτική ηγεσία της περιοχής μας.