Ακαδημία Βέροιας – Π.Ν. Άραχου 1-2 «Πανηγυρικά στην Α1 η Ποντιακή Νεολαία» (φωτο-βίντεο-δηλώσεις)

bil2

Την υπόθεση ανόδου καθάρισε η Ποντιακή Νεολαία Άραχου, παίρνοντας παλικαρίσιο διπλό 1-2 μέσα στο ΕΑΚ Μακροχωρίου από την συνδιεκδικήτρια της 2ης θέσης, τη νεανική ομάδα της Ακαδημίας Βέροιας.

IMG_1126
ΑΚΑΔΗΜΙΑ Βέροιας

Αρκετοί φίλαθλοι παρακολούθησαν το παιχνίδι, στην πλειοψηφία τους υποστηρικτές της ομάδας των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Χρυσόστομου  Σκεντερίδη μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 10΄ με κοντινό πλασέ του Ιωαννίδη, που «πνίγηκε» στις αγκαλιές συμπαικτών και φιλάθλων του Άραχου. Στη συνέχεια οι νεαροί παίκτες της Ακαδημίας προσπάθησαν να αντιδράσουν δημιουργώντας δύο ευκαιρίες για γκολ, έπεσαν όμως πάνω στον πολύ καλό γκολκήπερ Α. Κασάπη που αποσώβησε την ισοφάριση στο 15΄ σε κεφαλιά του Σοφιανίδη και στο 32΄ σε σουτ εκτός περιοχής του Γαβριηλίδη Χ. Το α΄ ημίχρονο τέλειωσε χωρίς επιπλέον φάσεις, με την έμπειρη φιλοξενούμενη ομάδα να καταφέρνει σχετικά άνετα να κρατά το προβάδισμα.

IMG_1124
ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ Αράχου

Στην επανάληψη οι νεαρή ομάδα του Τάσου Ανθυμιάδη πήρε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και η πολύ καλή της φυσική κατάσταση σε συνδυασμό με την σταδιακή κούραση των παικτών του Άραχου, έκανε το παιχνίδι μονόλογο των γηπεδούχων, που προσπαθούσαν μανιωδώς να ισοφαρίσουν. Κάποιες αντεπιθέσεις της ομάδας του Άραχου δεν είχαν αντίκρισμα, αφού όσο περνούσε η ώρα φαινόταν να μένουν από δυνάμεις. Μοιραία λοιπόν η συνεχής πίεση απέδωσε και η Ακαδημία ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά του Νταμοτζίδη από εκτέλεση κόρνερ στο 75’. Πριν προλάβουν να κοπάσουν όμως οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων έδειξαν αμέσως την απειρία τους, δεχόμενοι δεύτερο γκολ ένα λεπτό  μετά στο 76’ στην αντεπίθεση, με διαγώνιο πλασέ του Δερμιτζόγλου. Αυτή ήταν και η καθοριστική φάση που έκρινε το παιχνίδι, αφού στα επόμενα λεπτά δεν είχαμε τίποτα το ιδιαίτερο, πέραν κάποιων δυνατών μονομαχιών και μαρκαρισμάτων.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Άραχου να πανηγυρίζει σαν ένα «κουβάρι», διοίκηση-τεχνική ηγεσία και παικτών και την σαμπάνια να ρέει άφθονη στα αποδυτήρια.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Καραντώνη και των βοηθών του κκ. Γιάντση και Καρυπίδη.

Ακαδημία Βέροιας: Οβεζίκογλου, Γαβριηλίδης Χ, Σαμπρής, Ντουρατζίδης, Νταμοτζίδης,  Γαβριηλίδης Α, Μιχαηλίδης, Αργυρόπουλος, Τσαλουχίδης, Σοφιανίδης, Γκιουλέκας.

Π.Ν. Άραχου: Κασάπης, Μπαρακης, Γελαδάρης, Ιωαννίδης, Λεωνίδης, Σκεντερίδης, Μελισσίδης, Δερμιτζόγλου, Κουλουμπριτσίδης, Μερόκης, Κάκογλου.