ΑΕ Αλεξάνδρειας – Αιγινιακός: 1-3 – Ανώτερη η ομάδα της Πιερίας, πάλεψαν οι γηπεδούχοι. (φωτό-βίντεο)

Bill ok a1

Ίσως το πιο «εμπορικό» φιλικό παιχνίδι της ημέρας, έγινε σήμερα στο γήπεδο της Αλεξάνδρειας, όπου οι πράσινοι υποδέχτηκαν την κυανόλευκη ομάδα του Αιγινιακού.

Παρά την υπέρμετρη ζέστη και το νωρίς της ώρας έναρξης του αγώνα (16:30), οι δύο ομάδες έδειξαν αξιόλογα στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο, αποζημιώνοντας τους φιλάθλους που βρέθηκαν στην κερκίδα με τέσσερα γκολ, δύο δοκάρια (ένα για κάθε ομάδα) καθώς ακόμη με όμορφο και γρήγορο ποδόσφαιρο.

Ο Αιγινιακός άνοιξε το σκορ στο 25΄, έπειτα από φάουλ του Γιατζιτζόγλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν οριζόντιο δοκάρι σε σουτ έξω από την περιοχή. Το α΄ ημίχρονο κύλισε με υπεροχή των μπλε, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

DSC06555
ΑΕ Αλεξάνδρειας

Στην επανάληψη η έμπειροι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με δύο γκολ των Αχαλινόπουλου και Δερμιτζόγλου στο πρώτο τέταρτο του β΄ ημιχρόνου. Στη συνέχεια η Αλεξάνδρεια αντέδρασε ανεβάζοντας απόδοση και χάνοντας ευκαιρίες, καταφέρνοντας να μειώσει τελικά στο 75΄ με τον Άγγελο Κούκλα, στο τελικό σκορ 1-3, ενώ λίγα λεπτά αργότερα είχαν και κάθετο δοκάρι με τον Λίτσι.

Η ΑΕ Αλεξάνδρειας του Κυριάκου Καρασαββίδη, απέδειξε για ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι απέναντι σε ανώτερη και πιο ποιοτική ομάδα ότι φέτος αν και νεοφώτιστη στην Α1, θα είναι μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις στην κατηγορία. Πρόκειται για ένα σφιχτό αμυντικά σύνολο, που αντιμετωπίζοντας πίεση ξέρει να ανταπεξέρχεται και παράλληλα να αξιοποιεί την κόντρα επίθεση. Δουλεύει μεθοδικά, πειθαρχημένα και σίγουρα υπάρχουν ακόμη πολλά περιθώρια βελτίωσης. Σιγά σιγά ανεβάζει ρυθμούς και ο Μίμης Μπενίσκος, που θα αποτελέσει σίγουρα ένα δυνατό ατού δίνοντας λύσεις στο σκοράρισμα, ενώ παιχνίδι με παιχνίδι διαπιστώνουμε μία χαρακτηριστική ομοιογένεια στην ομάδα, δείγμα της δουλειάς που γίνεται από το τεχνικό τιμ.

DSC06552
Αιγινιακός

Από την άλλη πλευρά, η υποβιβασθείσα ομάδα του Αιγινίου, μετά από αρκετά χρόνια ως αναπόσπαστο κομμάτι της Football League, φέτος στη Γ΄ Εθνική έχει στόχο να πρωταγωνιστήσει και να επανέλθει στη μεγαλύτερη κατηγορία. Αν και με πολλές αλλαγές σε σχέση με το περσινό ρόστερ, δείχνει πολύ δυνατή και ποιοτική ομάδα, βασισμένη σε αρκετούς ταλαντούχους νεαρούς παίκτες και κάποιους μεγαλύτερους και έμπειρους, οι οποίοι παρέμειναν. Στον πάγκο, το βαρύ όνομα «Γιώργος Φοιρός», επιλέχθηκε να βοηθήσει την ομάδα να πετύχει τον στόχο της, βοηθώντας με την τεράστια εμπειρία του στα γήπεδα της χώρας μας.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Μελτζανίδη, όπως και των βοηθών του, κκ Χρυσάνη και Γαβρά.

Συνθέσεις:

ΑΕ Αλεξάνδρειας: Χατζημιχαήλ, Θεοδωρόπουλος, Κούκλας Π, Μπακιρτζής, Μπαντής, Κούκλας Άγγ, Σαμαράς, Γρηγοριάδης, Μπενίσκος, Πέτκος, Τσιρίδης. Έπαιξαν και οι: Μυλωνάς, Αποστολόπουλος, Λίτσι, Ιορδανόπουλος, Παπαδόπουλος, Κούκλας Άρης, Τσιπόπουλος, Μόσχος, Αναστάσης.

Αιγινιακός: Τόλιος, Αραμπατζής, Γιατζιτζόγλου, Λιόλιος, Δήμος, Σαββίδης, Ζούρκος, Ίτσιος, Κωστίκος, Αχαλινόπουλος, Δερμιτζόγλου. Έπαιξαν και οι: Φαρμάκης, Πασαλίδης, Αχαλινόπουλος Λ, Νικολίτσης, Χουσεΐνογλου, Τοπαλίδης, Συμεωνίδης.

Στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

DSC06541 DSC06544 DSC06545 DSC06547 DSC06548 DSC06539 DSC06537 DSC06558 DSC06563 DSC06566 DSC06567 DSC06571 DSC06576 DSC06577 DSC06593 DSC06601 DSC06608 DSC06622 DSC06625 DSC06645 DSC06649 DSC06657 DSC06668 DSC06671 DSC06672 DSC06677

Προηγούμενο άρθροΑΣ Ειρηνούπολης – Άρης Παλαιοχωρίου: 5-0 Διαφορά ποιότητας και δυναμικής ..
Επόμενο άρθροΟ Δημήτρης Πέικος στην ΑΕ Αλεξάνδρειας.