Ήττα στην πρεμιέρα για τον ΓΑΣ Μελίκης – ΓΑΣ Μελίκης- ΑΓΣ Ιωαννίνων 63-66.

karagiozopoyl-sot4
Ρεπορτάζ: Σωτήρης Καραγκιοζόπουλος

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του ΓΑΣ Μελίκης για το πρωτάθλημα της Γ΄ εθνικής μπάσκετ ανδρών.

Οι Μελικιώτες υποδέχτηκαν στο ΔΑΚ Μελίκης την νεοφώτιστη ομάδα ΑΓΣ Ιωαννίνων από την οποία γνώρισαν και την ήττα με 63-66. Οί παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη ξεκίνησαν το παιχνίδι σαν να μην υπήρχαν. Κάνοντας πολλά λάθη και άσχημες επιλογές τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη να σκοράρουν πολύ εύκολα στο πρώτο δεκάλεπτο , κάνοντας και μια διαφορά 13 πόντους ( 8-21).

Στη συνέχεια τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν. Οι κιτρινομπλέ βρήκαν τα πατήματα τους . Παίζοντας πιο προσεκτικά και με υπομονή γύρισαν σιγά σιγά το παιχνίδι και στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρέθηκαν μπροστά στο σκόρ με 50-44. Ωστόσο οι Γιαννιώτες ήταν πολύ σκληροί για να «πεθάνουν».

Με αρκετά καλή άμυνα και με εύστοχα τελειώματα στην επίθεση κατάφεραν να κρατήσουν το μάτς στα μέτρα τους και μετά από 2 δραματικά λεπτά στο τέλος του παιχνιδιού κατάφεραν να φύγουν αυτοί νικητές.

Παράπονα εξέφρασαν οι Μελικιώτες για τα σφυρίγματα του διαιτητικού δίδυμου.

Τελικό σκόρ: 63-66.

Δεκάλεπτα: 8-21   31-39   50-44   63-66

Διαιτητές : Τσιρτσιμάλης και Εμμανουήλ.

ΓΑΣ Μελίκης:Λιόλιος 12(2),Μαυρίδης 18(1),Δημητριάδης 6(1), Παπαδόπουλος, Μπούθας, Ρογγότης 2, Κωσταμπίτσης. Σταυρουλάκης 5(1), Τζαφέρης, Τζουνόπουλος 4, Κουτζαάμπασης 13(1). Προπονητής : Ιορδάνης Ασλανίδης.

ΑΓΣ Ιωαννίνων: Γεωργίου, Χρήστου, Μπαρτζώκας 5, Κοντός7. Αντωνίου , Σκορίλας 3(1), Μάντζιος 6, Μάκης 11, Πάτρας 6, Μαλλιός, Φίλος, Αυγερινός 25(3).

Προπονητής: Τσουκανέλης Σοφοκλής.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα και συνέντευξη στο βίντεο:

Φωτογραφίες: DSC09122 DSC09124 DSC09134 DSC09135 DSC09136 DSC09139 DSC09142 DSC09147 DSC09150 DSC09152 DSC09154 DSC09160 DSC09164 DSC09174 DSC09180 DSC09188 DSC09189

Προηγούμενο άρθροΣυνάντηση του Πρωθυπουργού Α. Τσίπρα με τον Ύπατο Αρμοστή του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες
Επόμενο άρθροΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ: ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ ΙΩΝΙΑΣ