![aas-1-eks](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2015/10/aas-1-eks1.jpg)
![Bill223](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2015/09/Bill223-150x150.jpg)
Στις εγκαταστάσεις του ΛΟΝΑΠ, οι οποίες θυμίζουν έντονα εικόνες της ρουμλουκιώτικης υπαίθρου, γιορτάστηκε με ιδιαίτερη λαμπρότητα και με άρτια οργάνωση των υπευθύνων του Ομίλου, η επέτειος της Απελευθέρωσης του Γιδά έπειτα από πέντε περίπου αιώνες τουρκικής σκλαβιάς.
Τον κόσμο που κατέκλυσε την αυλή του Ομίλου καθώς και τους επίσημους καλεσμένους καλωσόρισε ο πρόεδρος του ΛΟΝΑΠ κ. Διονύσης Ματόπουλος, ενώ σύντομους χαιρετισμούς εξέφρασαν οι Δήμαρχος Αλεξάνδρειας κ. Παναγιώτης Γκυρίνης και ο βουλευτής Ημαθίας κ. Χρήστος Αντωνίου. Βασικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο ρουμλουκιώτης συγγραφέας και ιστορικός ερευνητής, κ. Δημήτρης Πανταζόπουλος.
Τέλος, η βραδιά συνεχίστηκε και τελείωσε με το κέφι να φτάνει στο κατακόρυφο, από τα ακούσματα της παραδοσιακής μας μουσικής και των ανάλογων τοπικών χορών.