Παλικαρίσια στον τελικό η Αλεξάνδρεια! Νίκησε 2-0 τον Κεραυνό μέσα στην Επισκοπή! – (βίντεο-δηλώσεις)

Με ψυχή, συγκέντρωση και πειθαρχία η ΑΕ Αλεξάνδρειας πέρασε από την καυτή έδρα του Κεραυνού Επισκοπής, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την κακή παρένθεση και εμφάνιση απέναντι στα Τρίκαλα το περασμένο Σάββατο. Και το πιο σπουδαίο είναι ότι πήρε μία πανάξια νίκη-πρόκριση για τον μεγάλο τελικό κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει από τη θέση του φαβορί τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου.

DSC03158
ΚΕΡΑΥΝΟΣ Επισκοπής

Το σημερινό παιχνίδι κυπέλλου στην Επισκοπή περιείχε ιδιαιτερότητες και αρκετό φανατισμό στην κερκίδα από πλευράς γηπεδούχων. Με τις συνθήκες αυτές ο Κεραυνός μπήκε πιο φουριόζος στο γήπεδο και δημιούργησε τρεις πολύ καλές φάσεις για γκολ, τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Με την πάροδο του χρόνου η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη ισορρόπησε, με τους πολυπληθείς φιλάθλους στην κερκίδα να παρακολουθούν πλέον ένα ανοιχτό παιχνίδι  με ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Γκολ τα οποία ήρθαν νωρίς στην επανάληψη από την ΑΕ Αλεξάνδρειας. Οι Σαρηγιαννίδης και Καφές μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών έγραψαν το 0-2, δίνοντας στο υπόλοιπο εναπομείναν ματς, τον χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας. Μάλιστα οι πράσινοι αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί, σίγουρα το υπέρ τους σκορ θα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις.

DSC03157
ΑΕ Αλεξάνδρειας

Το φιλμ του αγώνα :

10′ . Ο Παραστατίδης προσπαθεί να “κρεμάσει” τον Καρακούτση από κοντά, με τον τελευταίο να διώχνει σωτήρια στην αριστερή του γωνία.

15′. Μόνος ο Λίτσι από τα δεξιά, το πλασέ του σώζει με τα πόδια ο Σταματέλος.

17′. Κοντινό σουτ του Μπουρνάζη αποκρούει σωτήρια ο Καρακούτσης.

25′. Δυνατό σουτ-φάουλ του Ξαγοράρη, βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σταματέλος.

37′. Σουτ “κεραυνός” του Ξαγοράρη έξω από την περιοχή, λίγο άουτ.

40′. Νέα απόκρουση του Σταματέλου σε φάουλ του Λίτσι.

44′. Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Παραστατίδης που περνάει τον Καρακούτση και πλασάρει από πλάγια, σώζει όμως ο Πέικος πριν τη γραμμή του τέρματος.

Ημίχρονο: 0-0.

47′. Δυνατό σουτ του Παραστατίδη, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

55′. ΓΚΟΛ!!! Καλοχτυπημένο φάουλ του Ξαγοράρη, ασθενής απόκρουση των αμυντικών, επωφελείται ο Σαρηγιαννίδης που με σουτ-βολίδα μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ.

65 ‘.  ΓΚΟΛ!!! Σέντρα του Λίτσι από τα δεξιά,  μόνος ο Καφές με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά γράφει το 0-2.

71′. Διαγώνιο σουτ του Λίτσι περνάει μόλις άουτ.

78′. Κλέψιμο του Λίτσι και ενώ μπαίνει μόνος στην περιοχή, τον σταματάει ο Σταματέλος.

85′. Δυνατό σουτ του Λίτσι, νέα  απόκρουση του Σταματέλου.

Τελικό: 0-2.

Χωρίς λάθη η διαιτησία του κ. Καραντώνη και οι υποδείξεις των βοηθών του κκ. Κωστούλη και Νατσιούρα.

Ιατρός αγώνα η κα Αγγελική Ιωαννίδου.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, άνδρες της Αστυνομίας συνέλαβαν νεαρό φίλαθλο για απρεπή συμπεριφορά.

Δείτε τις δηλώσεις των: Δημήτρη Καφέ, Κυριάκου Καρασαββίδη, Χάρη Παραστατίδη και Γερμανού Σιαφαρίκα.

Κεραυνός Επισκοπής: Σταματέλος, Πασχάλης(46′ Μάνδαλης), Βοτάρης, Λέσκας(64′ Σαμιώτης), Χαραλαμπίδης, Παπαδόπουλος, Γιαουτζής, Ουέλινγκτον, Συμεωνίδης, Παραστατίδης, Μπουρνάζης(73′ Καρυπίδης).

ΑΕ Αλεξάνδρειας: Καρακούτσης, Αργυρίου(90′ Νικολόπουλος), Σαρηγιαννίδης, Πέικος, Ξαγοράρης(83′ Λαμπριανίδης), Λίτσι, Πέτκος, Αβραμόπουλος, Μαγγανάρης, Πιπιλιάρης, Καφές(89′ Κούκλας).