ΓΑΣ Μελίκης-ΦΟ ΠΡΩΤΕΑΣ Γρεβενών 65-58 – Δίκαιη νίκη της Μελίκης! (βίντεο-φωτό-δηλώσεις Λιόλιου)

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας η νίκη του ΓΑΣ Μελίκης επί του Πρωτέα Γρεβενών με 65-58 στο σημερινό αναβληθέντα αγώνα του πρωταθλήματος για τον Γ όμιλο της Γ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.

Έτσι η ομάδα του Ιορδάνη Ασλανίδη μετά το νικηφόρο πέρασμά της από τη Φλώρινα την περασμένη Κυριακή, ντουμπλάροντας τις επιτυχίες της θα υποδεχθεί με ανεβασμένη ψυχολογία το πολύ δυνατό συγκρότημα της Νικόπολης Πρέβεζας, την επόμενη και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Στον αποψινό αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και με αρκετά λάθη, όπου σε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ έδειξε χαμηλό και ισόπαλο (11-11). Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά άνω των 10 πόντων, την οποία διατήρησαν σταθερά μέχρι την ανάπαυλα (37-25).

Ίδιο το σκηνικό στην επανάληψη με τους παίκτες της Μελίκης να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στην ύψιστη τιμή της (53-39).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισε να παραμένει η ίδια μορφή στον αγώνα, με την ομάδα των Γρεβενών στο τελευταίο ενάμισι λεπτό να καταφέρνει να μειώσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Τελικό σκορ 65-58.

Τα δεκάλεπτα:  11-11, 37-25 (ημ), 53-39, 62-58.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των κκ Καρακώστα και Γεωργούλη.

ΓΑΣ Μελίκης(Ασλανίδης): Λιόλιος 16(2), Κοτζάμπασης 7, Κουτζιαμπασόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Τζαφέρης, Στάκταρης, Σαζακλίδης 6, Κυριακού 6(2), Παραπούρας 28(4), Παπαρόσης, Ρογκότης.

ΠΡΩΤΕΑΣ Γρεβενών(Χασιώτης): Μητρόπουλος 3(1), Ρίγκος 6(1), Κολοβός 5(1), Συλλάκος, Κιούρκας, Μπόζιαρης 6 Λαφτσίδης, Δήμου  17(3).