Π.Ν. Αράχου – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 0 – 2 «Μεγάλο διπλό του ΠΑΟΚ» (φωτό-βίντεο)

Bill223

Σε ένα πραγματικά σπουδαίο γειτονικό ντέρμπι που έγινε στον Άραχο ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες, ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας επιβλήθηκε της γηπεδούχου Ποντιακής Νεολαίας με 2-0, κάνοντας μεγάλο βήμα αναρρίχησης στη βαθμολογία και «σβήνοντας» το χάντικαπ των -5β. της αρχικής βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους του ΠΑΟΚ να μπαίνουν πιο δυνατά, κυριαρχώντας στο νευραλγικό χώρο του κέντρου, χωρίς όμως να δημιουργούν φάσεις. Την πρώτη καλή ευκαιρία δημιούργησε και έχασε ο Άραχος στο 12΄ με τον Κ. Κίτσα να σουτάρει ελάχιστα άουτ από ευνοϊκή θέση. Στην αμέσως επόμενη φάση, η τύχη χαμογέλασε στον ΠΑΟΚ, καθώς ο Αραμπατζής με κεφαλιά «ψαράκι» έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα του Βρεττού. Έως το 30΄ ο ΠΑΟΚ ήλεγχε τον αγώνα, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να συνέλθουν από το σοκ του αυτογκόλ.

DSC07418
Ποντιακή Νεολαία Αράχου

Μετά το ημίωρο, ο Άραχος πήρε την πρωτοβουλία και έχασε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Στην πρώτη απ’ αυτές στο 32’, οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ έδιωξαν τη μπάλα πάνω από τη γραμμή, ενώ μετά ο εκπληκτικός γκολκίπερ Κασαπίδης, αποσόβησε σίγουρα γκολ με δύο εκπληκτικές αποκρούσεις του στο 35’ σε σουτ του Τζέπη και στο 40’ σε φοβερό σουτ του Κ.Κίτσα στη γωνία.

DSC07419
ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας

Η επανάληψη ήταν πραγματικά μία «ρεπετισιόν» του πρώτου ημιχρόνου. Σχετικά νωρίς, στο 55’ περίπου ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας έγραψε το 2-0 με πλασέ του Καραμήτσου με τους γηπεδούχους έπειτα να χάνουν κάποιες ευκαιρίες, αλλά τίποτα να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ο κ. Βρέσκας με βοηθούς τους κ.κ. Παπαδάκη και Ασβεστάρα.

Π.Ν.Αράχου (Παγγούρας): Βρεττός, Μαγγανάρης, Νουσιόπουλος, Τόζογλου, Κίτσας Ελ, Τζέπης Ι, Κίτσας Κ, Κίτσας Ευγ., Πιπιλιάρης, Σκούρα, Αραμπατζής.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας (Υφαντίδης): Κασαπίδης, Κίτσας Λευτ., Βασιλείου, Καρατάσος, Λαδάς, Μπεκτάς, Ζωγράφος, Κίτσας Γ, Κίτσας Σπ., Καραμήτσος, Χαρισούδης.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

DSC07392 DSC07410 DSC07412 DSC07422 DSC07400 DSC07404 DSC07407 DSC07408 DSC07424 DSC07430 DSC07431 DSC07432 DSC07434 DSC07436 DSC07437 DSC07439 DSC07440 DSC07450 DSC07454 DSC07458 DSC07459 DSC07461 DSC07464 DSC07468 DSC07397

Προηγούμενο άρθροΒΟΛΕΪ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΓΑΣ Αλεξάνδρεια- Πιερικός 3-0 σετ (φωτό-βίντεο)
Επόμενο άρθροΑΕ Αλεξάνδρειας – Μακροχώρι 2-1 «Με ψυχή και πλάνο η Αλεξάνδρεια» (Βίντεο – φωτο)